Learning to program /code

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• Learning to program /code

I've always admired game programers and moders and their finished (or in development) products (this includes Tripmine studios and Crowbar Collective as well). I know (almost) everybody can learn how to make a game/mod simply by using the editor. But not for me...1. I don't know how to use editor....2. I don't understand any progaming /coding language .... :/ Now here's the thing: recently I've started to learn Python and I know it's gonna be a looooooooong detour...my questions are:

1. Is Python a good decision for total beginners? (like, literally a total newbie with absolute zero knowledge of programing and moding...an idiot, to be precise)

2. Can I use Python in GoldSrc or Source engine?

3. I'm well aware that there are many tutorials and videos on the Internet, but I want to hear/read it from you - modders and programers...do you have any special important advice for me about how to learn programing language? Anything that could help me to better understand coding and later moding/game creating?

I'd be very grateful

Post was edited 1 time, last by raziel_zv ().

• My friends constantly complain about how garbage and complicated C++ is and recommend starting with w/ Python and just using Python in general, but the problem is most game engines utilize C++. There's some outliers of course, but it's mostly C++. In Source's case, it's very badly programmed C++.

You'll definitely want to assess specifically what you want to program for. General use? Specifically and only video games? Whatever. In my only partially educated opinion, I'd say start w/ Python for now, so you can not only assess whether programming will be for you but also start off w/ a nice language. If you get a grasp on things, start looking into C/C#/C++/whatever. Most programmers can work in more than one language, so you may want to float around and see what suits your fancy, anyway. On PSR, our team lead programs internals tools for us to use in Python, but works in Source using C++.

"120% sorry!"
  • Mr.sugar wrote:

raziel_zv wrote:

Cryoshell wrote:

I think you need C++ for source,unreal engine4
    Oh ... is C++ much harder to learn than Python or should I stay at Python?
    I would maybe ask WHY do you want to learn programming and WHAT would you like to do with it. Staying with Python just because C++ seems to be harder is not a good idea I think.
    (Vidím, že si pôvodom Čech, tak ak Ti to nebude vadiť, odpíšem Ti v Slovenčine, nakoľko som Slovák)

Je fakt, že som si na začiatku nepoložil tieto dve otázky, čo bola asi aj chyba a dôvod, prečo som ostal momentálne zaseknutý pri učení sa programovania v Pythone. V podstate za mňa odpovedal už Chris - urobiť si prehľad, v praxi sa znalosť programovacieho jazyka (prípadne viacerých naraz) zíde vždy, ak sa mienim pohybovať v sfére IT a programov. Ale je pravda, že by som chcel časom skúsiť aj vytvoriť hru, prinajmenšom mód. Vždy som to obdivoval, ako dokáže človek vytvoriť tak dobrú hru alebo dobrý mód. O pripravovanom OBM a GD ani nehovoriac. Začínam prakticky od nuly (ak nie od mínus jedna), keď napr. mám napísať ">>>", potrebujem vysvetliť, čo to je a prečo a kedy to tam mám dávať. Sledujem tutoriály písané aj videotutoriály, no i tak som potreboval názor, prípadne radu od niekoho, kto sa s tým dostáva do kontaktu. Asi urobím tak ako Chris navrhol - najskôr skúsiť Python a potom sa postupne posunúť ku C++, prípadne iným jazykom.

Inak nevedel som, že sa na tomto móde podieľajú aj naši susedia :) Normálne ma to teší :D A módy každým rokom vyzerajú čoraz lepšie a lepšie, veľmi sa na ne teším. Vytrvajte! :)

Post was edited 2 times, last by raziel_zv ().

• Chris wrote:

My friends constantly complain about how garbage and complicated C++ is and recommend starting with w/ Python and just using Python in general, but the problem is most game engines utilize C++. There's some outliers of course, but it's mostly C++. In Source's case, it's very badly programmed C++.

You'll definitely want to assess specifically what you want to program for. General use? Specifically and only video games? Whatever. In my only partially educated opinion, I'd say start w/ Python for now, so you can not only assess whether programming will be for you but also start off w/ a nice language. If you get a grasp on things, start looking into C/C#/C++/whatever. Most programmers can work in more than one language, so you may want to float around and see what suits your fancy, anyway. On PSR, our team lead programs internals tools for us to use in Python, but works in Source using C++.
    Thanks for the advice :)

© 2017 Tripmine Studios. Valve, Steam, Gearbox, Half-Life Trademarks of Valve.